תושב חוזר? הכר את זכויות העובד שמגיעות לך

לקבלת ייעוץ ללא עלות השאירו פרטים👇

ממשלת ישראל מעודדת שיבה של ישראלים על ידי מתן הקלות ופטורים מסוימים. הקלות נוספות ניתנות דרך משרדי הקליטה והביטוח הלאומי. ההחלטה לשוב לישראל היא ללא ספק מורכבת. בבסיס ההחלטה עומדים לא מעט שיקולים לרבות השכלות שנוגעים למעבר בין תושב חוץ לתושב ישראל, דבר אשר עלול להוות חסם בפני תושב חוץ. בכדי להסיר את החסם המדובר החליטה רשות המיסים בישראל  להעניק תמריץ לכל אדם ששוקל לשוב ארצה.  בהתאם לתיקון 168 לפקודת מס הכנסה אשר פורסם בשנת 19 בספטמבר 2008 מרחיב את הפטורים ממס ומדיווח לתושבים חוזרים ולעולים חדשים בגין הכנסות ונכסים מחוץ לישראל. מטרת הוק היא לחזק את ההון האנושי על ידי  החזרת תושבי ישראל לשעבר לארץ וכן לעודד משקיעים זרים בעלי הון להשקיע בישראל.

תושב חוזר לעניין מס הכנסה

תושב חוזר רגיל הוא כל מי ששב לישראל לאחר שחדל להיות תושב ישראל בשל מגורים בחו"ל במשך 6 שנים וזאת בתנאי שחזר לישראל אחרי 1.1.2009. כל מי ששב לישראל לפני שנת 2009 היה עליו לשהות בחו"ל כתושב חוץ 3 שנים בלבד.

תושב חוזר ותיק הוא אדם ששב לישראל לאחר ששהה בחו"ל במשך לפחות 10 שנים. כמו כן, גם אדם ששב לישראל בשנים 2007, 2008 ו2009 ייחשב גם כתושב חוזר ותיק במידה והיה תושב חוץ במשך 5 שנים רצועות לפחות. הקלה זאת הוענקה במטרה ליצור חלון הזדמנויות לאדם ששהה בחו"ל מספר שנים מועט ומעוניין לחזור לישראל.

הקלות מס לתושב חוזר רגיל ותושב חוזר ותיק

תושב חוזר רגיל יהיה זכאי לפטור ממס במשך 5 שנים מהמועד שבו הוא חזר לישראל על ההכנסות הפאסיביות שלו בלבד כגון: קצבה, דיבידנד, ריבית, תמלוגים, דמי שכירות מנכסים אשר רכש בחו"ל לפני שחזר לישראל ועוד. הכנסה משכר עבודה או מעסק מחו"ל תהיה חייבת במס רגיל. כמו כן, תושב זה יהיה זכאי לפטור ממס למשך 10 שנים על רווח הון ממכירת נכסים בחו"ל אשר נרכשו כאשר הוא שהה בחו"ל.

תושב חוזר ותיק יהיה זכאי יהיה זכאי לפטור ממס במשך 10 שנים מהמועד שבו חזר לישראל, על ההכנסות שלו מכל מקור שהופקו בישראל או מחוץ לישראל. במקרים רבים תושב חוזר שהפיק הכנסה מפעילות מעורבת שחלקה התבצעה בישראל וחלקה בחו"ל יוכל לקבל פטור ממס על החלקה שהופק בחו"ל. כמו כן, תושב חוזר ותיק פטור מהגשת דוח שנתי למס הכנסה למשך 10 שנים ממועד חזרתו לישראל וזאת במידה ולא הפיק הכנסות שמחייבות דיווח בישראל ובתנאי שלא מחזיק מעל 10 אחוזים של מניות בחברה ישראלית. בנוסף לכך, לתושב זה יהיה קיים פטור על הכנסות הוניות כלומר, פטור ממס על רווח הון ממכירת נכסים מחוץ לישראל אם הם נמכרו תוך 10 שנים מיום החזרה שלו לישראל.

שנת הסתגלות לתושב חוץ

ישנו מנגנון אשר מעניק לכל תושב חוזר את האפשרות להמשיך להיחשב תושב חוץ במשך שנה אחת ממועד חזרתו. בכדי להנות מההטבה המדוברת על התושב להודיע למשרד הקליטה על כוונתו ליישם את המנגנון הזה בתוך 90 יום מהגעתו לישראל. ההודעה צריכה להתבצע על ידי טופס המיועד לכך שאותו ניתן להוריד מהאתר של רשות המיסים.

כל תושב חוץ יכול לברר מול עורך דין מיסים או איש מקצוע אחר בעל ידע נרחב בתחום מיסים אודות ההטבות שיש לו והזכויות שיש לו לעניין מס וזאת בכדי שיוכל למצות את כל הזכויות שלו בצורה הטובה ביותר.

 

לקבלת ייעוץ ללא עלות השאירו פרטים 👇

לחזור למשהו ספציפי?

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן